Obrońcy praw człowieka wyrzuceni z zaprzysiężenia polskich olimpijczyków!

  • 25 July 2008

25 lipca 2008. Aktywiści naszego Stowarzyszenia oraz Fundacji Inna Przestrzeń zostali usunięci z ceremonii zaprzysiężenia polskiej reprezentacji olimpijskiej w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Działacze rozdawali sportowcom pomarańczowe koszulki oraz materiały dotyczące praw człowieka w Chinach i Tybecie, nie zakłócając przy tym porządku uroczystości. Koszulki z nadrukiem kół olimpijskich przedstawionych jako kajdanki z (…)

napisem „Free Tibet” zostały wykonane podczas warsztatów plastycznych w Poznaniu w ramach kampanii „Solidarni z Tybetem”. Koszulki przeznaczone są dla sportowców chcących zamanifestować poparcie dla praw człowieka uczestnicząc w Igrzyskach w Pekinie. Rozdawane były także publikacje Monitora Olimpijskiego informujące o łamaniu praw człowieka w Chinach, w tym biuletyny, raporty oraz książka „Głos Tybetu”.

W trakcie uroczystości aktywiści zostali usunięci z terenu Centrum Olimpijskiego przez ochronę obiektu na podstawie decyzji Dyrektora Centrum Olimpijskiego, który poinformował, że „Polski Komitet Olimpijski oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski są instytucjami prywatnymi.” A obrońcy praw człowieka nie są tam mile widziani.

Po zakończeniu uroczystości kilkadziesiąt koszulek zostało wręczonych sportowcom poza terenem Centrum. Rozdawane publikacje spotkały się z pozytywnym odzewem ze strony uczestników spotkania. Niestety wielu z nich wyraziło obawy dotyczące ewentualnych represji ze strony struktur olimpijskich za wyrażenie solidarności z Tybetańczykami.