TechKlub Poznań – podsumowanie ostatnich miesięcy

  • 27 December 2016

Od października 2017 roku Stowarzyszenie Lepszy Świat jest parterem lokalnym TechKlub Poznań. Sieć TechKlubów to inicjatywa programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pt. „Nowe Technologie Lokalnie”. Ich koordynatorem jest Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W 16 miastach w Polsce na początku każdego miesiąca odbywają się cykliczne spotkania, które poruszają kwestie wykorzystania nowych technologii w trzecim sektorze. W spotkaniach biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu, nauki i administracji. Więcej o TechKlubach na: www.techklub.pl.

W Poznaniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, w ramach projektu, odbyły się następujące spotkania:

05.10. Technologie i rynek pracy
Hania Bręczewska z Netguru opowiedziała, jakie umiejętności warto rozwijać, aby być atrakcyjnym na rynku pracy IT oraz o możliwych ścieżkach kariery w tej branży, zwłaszcza od tej nietechnicznej strony.
Z kolei Tadeusz Mirski z Inkubatora Innowacji Społecznych Małe Wielkie Zmiany zapoznał nas z rozwiązaniami otwierającymi i zmieniającymi rynek pracy.

08.11. Hacking, wycieki haseł, phishing. Jak działają i jak się przed nimi chronić?
Regularnie czytamy o wyciekach danych prywatnych lub firmowych. Spotkanie TechKlubu poświęciliśmy zwiększaniu naszego bezpieczeństwa w sieci. Posłuchaliśmy o tym, jak rozpoznawać potencjalne ataki oraz jak się przed nimi chronić. Przeanalizowaliśmy, co mówią o nas serwisy społecznościowe i Google i co może posłużyć do złamania naszego hasła.

07.12. Filmy ze smartfona – aplikacje do montażu
Spotkanie było poświęcone najprostszym, ale efektywnym technikom tworzenia filmów za pomocą smartfonu. Prowadzący pokazali jak kreatywnie wykorzystać urządzenia, które każdy ma przy sobie (komórka, tablet, aparat, laptop) do tworzenia ruchomych obrazków. Dowiedzieliśmy się jak docierać do potencjalnych odbiorców, czyli dystrybucji wideo w sieci (m.in. platformy, zasięgi, statystyki, tagi, miniaturki, opisy – po co to wszystko).

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania już w styczniu!