Garażówka na rzecz Notary – podsumowanie

  • 22 April 2018

Za nami 4. edycja charytatywnej wyprzedaży ciuchów, butów, książek, płyt i wszelkich drobiazgów, które zalegają nam w domach. Tym razem zebrane środki przekażemy na utrzymanie Notary – oddolnego centrum dla uchodźców i uchodźczyń w Atenach, gdzie mieszka ponad 100 osób. To dla nich tymczasowy dom, bez strażników i drutów kolczastych. Zaspokaja podstawowe potrzeby: schronienia, jedzenia, pomocy medycznej i zamieszkania w godnych warunkach. Pieniądze wydamy na: renowację budynku, remont kanalizacji, jedzenie, pomoc prawną, książki dla dzieci, artykuły higieniczne i lekarstwa.

W ramach akcji udało się zebrać 14 411, 92 zł. Dziękujemy za wsparcie!


Więcej o sytuacji w Notarze

Dzień po dniu tysiące ludzi próbuje wydostać się ze strefy wojny, przekraczając granice Turcji i Grecji. Pokonując trudne warunki na morzu muszą zmagać się nie tylko z przemytnikami, ale i ochroną Frontexu (agencji unijnej, która m.in. używa dronów bezzałogowych do ostrzeliwania granic i ludzi). Później, najczęściej trafiają do obozów, które przypominają więzienia i uruchamiają traumy.
Aby to zmienić i okazać solidarność wobec uchodzców i migrantów w 2015 roku aktywiści otworzyli pierwsze, po tzw. “kryzysie uchodźczym” oddolne centrum w Atenach, przy ulicy Notara 26, zaspokając ich podstawowe potrzeby jak: schronienie, jedzenie, pomoc medyczna i możliwość zamieszkania w godnych, nieobozowych warunkach. Notara jest miejscem gdzie mieszka ponad 100 osób, z różnych części świata i to oni wspólnie je tworzą. Notara jest tymczasowym domem, bez strażników i drutów kolczastych. Pokazując, że alternatywa wobec więziennych warunków i namiotów jest możliwa! Notara jest tylko częścią długiej i ciężkiej podróży.