Zapraszamy na bezpłatne projekcje filmowe w listopadzie. W każdą środę (poza 11 listopada), godzina 19.00, punkt Infocafe, ul. Libelta 22. Tym razem aż dwa spotkania poświęcamy bezpośrednio ostatniej pokojowej nagrodzie Nobla dla prezydenta Obamy:) Czy aby na pewno prezydent USA, kraju okupującego aż dwa inne (Irak i Afganistan) i mordującego oraz torturującego ich obywateli na taką nagrodę zasłużył? Trzeci zaś poświęcony jest konfliktowi palestyńsko- izraelskiemu (USA wspiera izraelskie wojska okupacyjne na terenach palestyńskich…)
4.11. “Obama deception” (111 min), 18.11. “Taksówką przez mrok” (106 min), 25.11. “Heart of Jenin” (90 min). Opisy filmów:Projekcje filmowe w listopadzie (P-ń)
4.11. “Obama deception” (111 min) Film ten jest szczególnie ciekawy w kontekście przyznania Obamie pokojowej 18.11. “Taksówką przez mrok” (106 min) Afgański taksówkarz Dilawar nie mógł wiedzieć, że 1 grudnia 2002 roku rusza w ostatni kurs w swoim życiu. Zatrzymany przez miejscową milicję pod zarzutem współpracy z terrorystami, wydany w ręce Amerykanów, nie zdołał dowieść swej niewinności – zmarł zakatowany za murami owianej złą sławą bazy lotniczej w Bagram. W filmie “Taksówką w mrok” wypowiedzi żołnierzy, prawników i byłych więźniów, jak również archiwalne nagrania składają się na ponure opowieści zza murów więzień w Bagram, Abu Ghraib i Guantanamo. Dla przykładu – w ostatnim z wymienionych przetrzymywani byli ludzie, którym nawet nie postawiono zarzutów, a mimo to poddawani byli torturom zaaprobowanym przez administrację Busha jako sposób pozyskiwania informacji. Dziennikarskie śledztwo Gibneya odsłania ciemne strony amerykańskiej polityki, a przy okazji ukazuje ostateczny upadek mitu o wolności i równości, złożonego w ofierze na ołtarzu walki z terroryzmem. Ten znakomity, wstrząsający i wnikliwy dokument sprowokował w Ameryce ogólnonarodową dyskusję. Pokazywany był także w ponad trzydziestu innych krajach, zawsze spotykając się z żywymi reakcjami widowni. “Taksówką w mrok” doceniła Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, honorując Gibneya w 2007 roku statuetką Oscara dla twórcy najlepszego filmu 25.11. “Heart of Jenin” (90 min) Dżenin to jedno z miast Autonomii Palestyńskiej. 5 listopada 2005 roku izraelski żołnierz śmiertelnie rani 12-letniego Ahmeda Khatiba, który bawił się plastikowym karabinem. Rodzice Ahmeda zgadzają się na pobranie organów syna do przeszczepu. Wiedzą, że trafią one do izraelskich dzieci. Dwa lata po tragedii ojciec Ahmeda decyduje się na podróż po Izraelu, by poznać dzieci, które żyją dzięki jego synowi. Odwiedza Mohammada – beduińskiego chłopca na pustyni Negew, który otrzymał nerkę i uśmiecha się przez cały film, Samah – druzyjską nastolatkę na północy Izraela, która przed przeszczepem serca nie mogła opuszczać swojego pokoju i Menuhę – dziewczynkę z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny w Jerozolimie, która otrzymała drugą nerkę Palestyńczyka. |