Projekcje filmowe w październiku

  • 31 October 2011

31-10-2011

Podczas październikowych (pierwszy raz piątkowych) projekcji filmowych przenieśliśmy się w okolice Jeziora Wiktorii, do Kalkuty oraz małej wioski we Francji. Poruszone zostały tematy związane z sytuacją ludności Tanzanii, utrzymującej się głównie z rybołówstwa i eksportu ryb do państw Europy i Ameryki Płn. („Koszmar Darwina”). W filmie „Zeitgeist: Moving Forward” naukowcy starali się wyjaśnić złożoność świata, w którym żyjemy oraz przedstawić alternatywę dla obecnego systemu. Oprócz tego poznaliśmy fotografkę, walczącą o umożliwienie nauki dzieciom z dzielnicy nędzy i przyjrzeliśmy się życiu tych dzieci („Przeznaczone do burdelu”). W filmie „Zanim przeklną nas dzieci” pokazano działania mieszkańców miasteczka we Francji, którzy postanowili wprowadzić radykalne zmiany w żywieniu najmłodszych.

Bezpłatne projekcje filmowe w październiku.
W każdy piątek miesiąca o 19.00, Infocafe, ul. Libelta 22.

07.10. “Koszmar Darwina” (“Darwin’s Nightmare”)

Dokument jest opowieścią o ludności zamieszkującej okolice Jeziora Wiktorii (Tanzania), utrzymującej się z rybołówstwa, pilotach i obsłudze lotniska, zajmujących się transportem ryb do Europy, właścicielach fabryk i tanzańskich prostytutkach. Wszystkich łączy okoń nilowy – gatunek ryby, który pojawił się w jeziorze w latach 60. niszcząc naturalny ekosystem i będący znakomitym towarem eksportowym do państw Północy. Film o globalizacji i złożoności systemu, w którym żyjemy.

14.10. “Zanim przeklną nas dzieci” (“That Should Not Be”)
Dokument dotyczy skutków odżywiania się produktami, do których powstania używa się dużej ilości chemikaliów (substancji konserwujących, wzmacniaczy smaku, nawozów sztucznych itp.) oraz możliwości zabezpieczania się przed tego typu żywnością. Przykład francuskiego miasteczka Barjac pokazuje, że można np. w szkołach wprowadzić ekologiczną żywność i prowadzić dodatkowe lekcje uświadamiające dzieciom konieczność dbania o środowisko i swoje zdrowie.

21.10. “Zeitgeist: Moving Forward” (“Zeitgeist: Moving Forward”)
Film oscyluje wokół tematów związanych z naturą człowieka, gospodarką pieniężną i wizją przyszłego świata. Eksperci starają się wytłumaczyć działanie obecnego systemu, wskazać jego patologie oraz pokazać, w jaki sposób powinien wyglądać świat nastawiony na zaspokojenie potrzeb wszystkich ludzi, z uwzględnieniem potrzeb kolejnych pokoleń. Premiera filmu odbyła się w styczniu 2011 aż w 60 państwach świata.

28.10. “Przeznaczone do burdelu” (“Born into Brothels: Calcutta’s Red Light Kids”)
Film przedstawia życie dzieci prostytutek, mieszkających w kalkuckiej dzielnicy czerwonych latarni. Brytyjska fotografka Zana Briski organizuje dla nich liczne warsztaty fotograficzne oraz stara się umożliwić dzieciom naukę w szkole, by te w przyszłości mogły wyrwać się z kalkuckiego „getta”. Wraz z fundacją KIDS WITH CAMERAS organizuje liczne wystawy zdjęć podopiecznych, by zebrać fundusze na naukę.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznania