Przed nami kolejna poznańska garażówka

  • 26 November 2019

Świąteczna Garażówka na rzecz osób doświadczeniem uchodźczym już 14 grudnia na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym od godziny 12.00 do 18.00.

Jeśli nie macie jeszcze wszystkich prezentów 🎁 świątecznych to rezerwujcie ten termin, a jeśli macie to nic straconego – wśród masy rzeczy jakie dla Was przygotowujemy znajdziecie również coś dla siebie. Dobra literatura (z autografami!), biżuteria, rękodzieło, pyszne wypieki i wiele innych będą czekały na Was na naszych stoiskach. Dodatkowo, na towarzyszących Garażówce licytacjach będziecie mogli zakupić prace uznanych artystów, którzy przekazali je specjalnie na tę okazję. Spotkacie nas również na wielu poznańskich wydarzeniach kulturalnych, podczas których będziecie mogli przekazać datki do puszki.

Dzięki wytężonej pracy osób w całej Polsce i międzymiastowej współpracy, możemy z dumą ogłosić, że tegoroczna Świąteczna Garażówka jest akcją ogólnopolską i odbędzie się równocześnie w innych dużych miastach: we Wrocławiu, Katowicach i Warszawie.

W tym roku celem naszej akcji są osoby z doświadczeniem uchodźczym, które już znalazły się na terenie Polski i chciałaby założyć tutaj swój nowy, bezpieczny dom.

Dołącz do nas i wspomóż naszą akcję! Potwierdźmy wspólnie naszą gościnność i otwartość.

Chcesz coś kupić? –> Po prostu przyjdź!

Chcesz przekazać coś na sprzedaż? –> Wyślij zgłoszenie na: garazowka.poznan@gmail.com

Nie możesz pojawić się na Poznańskiej Garażówce?

Wesprzyj akcję i wpłać darowiznę na konto: 14 1030 0019 0109 8530 0044 4713 (Stowarzyszenie Lepszy Świat), z dopiskiem: Darowizna – Kuchnia Konfliktu.

Nie będzie Cię wtedy w Poznaniu?

Spokojnie, w tym roku działamy w kilku większych miastach – wyczekujcie info!

__________________________________________________________________________________

Osoby z doświadczeniem uchodźczym dla których Polska staje się drugim domem borykają się
z wieloma problemami, nie tylko natury prawnej. Często problematyczne staje się znalezienie pracy oraz utrzymanie jej. Załatwienie podstawowych spraw w urzędzie czy przychodni staje się wyzwaniem, a nowa rzeczywistość potrafi przerosnąć każdego. Niezwykle ważne jest wsparcie takich osób na wielu płaszczyznach, w szczególności w codziennych sprawach tak, aby mogli szybciej się zadomowić i poczuć bezpiecznie. Kupując świąteczne prezenty na Poznańskiej Garażówce, wspierasz fundację i restaurację – Kuchnię Konfliktu, która za cel stawia sobie właśnie taką pomoc, opartą nie tylko na oferowaniu uczciwych warunków pracy i bezpiecznego startu na polskim rynku pracy, ale przede wszystkim zapewniającą włączenie w lokalną społeczność. Oprócz serwowania dań, Kuchnia Konfliktu proponuje bogaty program edukacyjny i kulturalny umożliwiając tym samym obu stronom nawiązanie bliższych relacji. Bez krzywdzących stereotypów, za to z wiedzą i świadomością. Również osoby szukające w naszym kraju azylu mają możliwość zapoznania z polską kulturą i obyczajami.

Kuchnia Konfliktu jak większość fundacji działa głównie z inicjatywy zaangażowanych społeczników, którym nie jest obojętna trudna sytuacja innych ludzi. Niestety, prowadzenie fundacji oraz lokalu gastronomicznego pozwalających na realizację założeń fundacji wiąże się z dużymi kosztami. Zależy nam, aby w tym roku wesprzeć właśnie tę organizację, jako, że jej twórcy wykonują ogrom ważnej pracy na rzecz nie tylko dialogu, ale przede wszystkim bezpiecznego startu dla osób nowo przybywających do Polski z obszarów objętych konfliktem zbrojnym lub miejsc w których ich życie jest zagrożone m.in. z Syrii czy Tadżykistanu.

Działania jakie podejmuje Kuchnia Konfliktu:

– edukacja kulturalna – każdy obiad w tym miejscu to dodatkowa lekcja historii, która stoi za tym posiłkiem,

– pomoc w przejściu procesu legalizującego pobyt cudzoziemców w Polsce – z pozoru proste dla nas sprawy dla ludzi niezorientowanych w specyfice polskich urzędów stają się naprawdę dużym wyzwaniem!

– pomoc doraźna, interwencyjna na wielu życiowych płaszczyznach – pomoc kobietom doświadczającym przemocy, samotnym matkom oraz rodzicom z dziećmi z niepełnosprawnościami, a czasem i pomoc w zakupie pralki czy innych niezbędnych rzeczy,

– dawanie zatrudnienia, pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy,

– a także niemniej ważne –  tworzenie przestrzeni do wspólnego dialogu i integracji społecznej dla nas wszystkich.

Kuchnia Konfliktu została opisana w mediach takich jak m.in. Duży Format, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, TVN, Polsat, TVP czy Radio 1. Zostali również nagrodzeni w konkursie Wdechy 2016 za miejsce roku, przez National Geographic jako najlepsza inicjatywa społeczna roku, przez Ashokę w konkursie Społeczny Startup 2016, Startery CEE 2016 organizowanym przez Social Impact oraz SAP, a także konkursie na najlepszą inicjatywę Pańskiej Skórki.