Świąteczna Wyprzedaż Garażowa – podsumowanie

  • 9 December 2017

Za nami Świąteczna Wyprzedaż Garażowa na rzecz uchodźców i uchodźczyń na wyspie Lesbos, tym razem w ramach 6. Studenckie Targi Sztuki UAP.

Swoimi dobrami podzielili się z nami artyści i rękodzielnicy, usługodawcy, wydawnictwa, autorzy/autorki, restauratorzy i instytucje kultury.

Dzięki Waszemu wsparciu udało nam się zebrać 12 005,09 zł!

Zebrane środki przeznaczymy na wsparcie uchodźców przebywających na Lesbos.

Pod koniec 2015 roku kiedy został ogłoszony tzw. „kryzys migracyjny”, świat obiegły informacje i zdjęcia z wyspy Lesbos pokazujące sterty piętrzących się kamizelek i kół ratunkowych, opuszczone przy nabrzeżu łódki i przebite pontony.

Lesbos to jedno z głównych miejsc, do którego docierali i nadal przybywają uchodźcy korzystający ze szlaku śródziemnomorskiego. Wiele osób ginie po drodze w Morzu albo dociera już nie żyjąc.
Aktualnie sytuacja na wyspie osiąga punkt krytyczny. W kilku ośrodkach przyjmujących uchodźców przebywa obecnie ponad 8 000 osób, czyli czwarta część populacji wyspy, z czego około 1 500 – w tym setki małych dzieci – mieszka w namiotach. Zima może przynieść nowy kryzys humanitarny.
Na 20 listopada burmistrz wyspy ogłosił strajk generalny. Skrajnie trudna sytuacja sprawia, że mieszkańcy wyspy protestują wspólnie z uchodźcami.

Zebrana podczas Wyprzedaży suma zostanie spożytkowana przez naszego wolontariusza w porozumieniu z organizacją One Happy Family i umożliwi, w zależności od bieżących potrzeb, zakup środków higienicznych, odzieży zimowej czy żywności dla uchodźców i uchodźczyń tam przebywających.

Organizatorami akcji są:
Humans of Aleppo
From Poznan With Love
Festiwal Malta
Lepszy Świat
Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów