Kilkadziesiąt tys. uchodźców przebywa w Grecji. Ich sytuacja jest dramatyczna – utknęli w obozach, z których większość jest nieprzygotowana na nadchodzącą zimę. Nic nie wskazuje na to, żeby miało się to szybko zmienić. Granice pozostają zamknięte, a obozy, które miały być tymczasowym przystankiem na drodze do bezpiecznego życia, zamieniają się dla wielu rodzin w miejsce stałego pobytu.
Wolontariusze i wolontariuszki pomagający w Grecji angażują się jak tylko mogą w zapewnienie uchodźcom godnych warunków życia: organizują zbiórki odzieży i żywności, budują szkoły i uczą w nich najmłodszych, informują w swoich krajach o tym, jaka forma pomocy jest w tej chwili najbardziej potrzebna.
Takie informacje dotarły też do Poznania. Dlatego postanowiliśmy włączyć się w zbiórkę na rzecz mieszkańców obozu w Nea Kavala, w którym, w nieogrzewanych kontenerach, mieszka ok. 800 osób, w tym ok. 50% dzieci.
From Poznań with Love jest odpowiedzią na apel o pomoc. Możemy działać lokalnie, pokazać, że nasza solidarność może być odpowiedzią na bezsilność.
W nieformalnej grupie poznanianek są studentki i absolwentki, wykładowczynie, pracownice kultury, aktywistki, feministki, działaczki lokalne. Angażują się w życie naszego miasta, ale nie chcą się do niego ograniczać. Za sprawą opowieści Asi, która niedawno wróciła z wolontariatu w jednym z obozów, podjęły decyzję o konieczności działania. Stowarzyszenie Lepszy Świat postanowiło pomóc w przeprowadzeniu akcji.
Poznanianki chcą zebrać fundusze, które pozwolą na zakup podstawowych produktów spożywczych. Olej, ryż, cukier, sól, herbata pozwolą mieszkańcom obozów samodzielnie przygotowywać choć część posiłków. Gotowanie i wspólne jedzenie posiłków daje poczucie sprawczości, zbliża ludzi i pozwala budować wspólnotę – w tych ciężkich warunkach taka możliwość znaczy bardzo dużo.
Sytuacja w obozach jest bardzo płynna: z dnia na dzień zmienia się liczba osób, a co za tym idzie – potrzeby. Z tego powodu szczegółowe decyzje o tym co i w jakich ilościach zakupimy, organizatorski podejmą dopiero w momencie zakończenia zbiórki. Zależy nam na sprawiedliwej dystrybucji: każdy mieszkaniec, każda rodzina powinna dostać odpowiadającą jej potrzebom ilość danego produktu. Produkty chcemy kupić na miejscu, w jednej z greckich hurtowni w pobliżu obozów.
Dystrybucją na miejscu zajmie się Drop in the Ocean.
Więcej o inicjatywie na stronie.