„Nocna rozmowa o islamie, islamofobii i feminizmie islamskim z dr Moniką Bobako” to jedno z wielu wydarzeń, które towarzyszyć będą tegorocznej Nocy Świątyń w Poznaniu.
Spotkamy się galerii sztuki współczesnej Rodríguez Gallery, pomiędzy poznańską katedrą (Bazyliką Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła) a budynkiem dawnej synagogi. Będziemy niedaleko miejsca, w którym powstać miał niezrealizowany projekt ‘Minaret’ Joanny Rajkowskiej. Punktem wyjścia do naszej dyskusji będzie fenomen polskiej „islamofobii bez muzułmanów”. Wspólnie zastanowimy się nad obecnością islamu w Polsce i Europie, a także nad pozycją kobiet, statusem seksualności w kulturze muzułmańskiej oraz feminizmem islamskim.
Naszym gościem będzie Monika Bobako, doktor filozofii, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu. Autorka książek „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej” (Universitas, 2017) oraz „Demokracja wobec różnicy. Multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania” (Wydawnictwo Poznańskie 2010), redaktorka tomu „Teologie emancypacyjne” (Praktyka Teoretyczna, 2013). Interesuje się antropologią władzy, kwestiami rasy i rasizmu, w tym islamofobii i antysemityzmu oraz problemami świata postkolonialnego, szczególnie społeczeństw muzułmańskich. Zajmuje się także problematyką feministyczną, zwłaszcza w kontekście teorii politycznej i filozofii religii.
Wydarzenie poprowadzi Jacek Muszkieta.
Projekt Poznańska Noc Świątyń dofinansowany jest z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera