Żyjemy w wyjątkowych czasach – przed nami ogromne społeczne wyzwania zarówno w Polsce, w Europie, jak i na świecie. Tu nie ma prostych rozwiązań i nikt nie ma monopolu na prawdę. Jedynie umiejętność wspólnej dyskusji i rzeczywistego rozumienia odmiennych punktów widzenia może nam pomóc wyjść z labiryntu.
A więc, jeśli:
👉 obchodzi Cię, to co dzieje się w tej chwili wokół nas;
👉 a może studiujesz albo interesujesz się psychologią i chcesz zobaczyć w jaki sposób pracuje się narzędziami psychologicznymi nad zagadnieniami społecznymi; zapraszamy na pierwszy z cyklu cotygodniowych warsztatów w formie procesu grupowego: pogłębionej o pracę z rolami, ruchem i snami dyskusji nad ważnymi sprawami. Na pierwszym, sierpniowym spotkaniu temat wybierzemy sami, a tematy kolejnych zostaną wcześniej w zarysie ustalone i ogłoszone.
Treść jest nagrywana w celach szkoleniowych, superwizji. W kolejne czwartki zajmiemy się następującymi tematami:
👉 5 września – Sytuacja osób LGBT+ w Polsce.
👉 12 września – Zmiany klimatyczne na Ziemi.
👉 19 września – Problemy migracyjne – pomagać czy nie pomagać uchodźcom?
👉 26 września – Siła dialogu, czyli rzecz o tym, że piękno tkwi w różnorodności.
(Miejsce spotkania na ten konkretny proces grupowy podamy w późniejszym terminie – jest on jednocześnie częścią wydarzeń wchodzących w skład „Przestrzeni Sacrum”, także organizowanych w Poznaniu przez Lepszy Świat).
Warsztaty będą się odbywały co tydzień, w czwartki 18-19.30, do końca września, w pracowni Moc Poznania na ul.Jackowskiego 13/6 (poza procesem grupowym 26/09). Udział jest bezpłatny, ale prosimy o wcześniejsze zgłoszenia:
************
👉 PROCES GRUPOWY – CO TO TAKIEGO?
To spotkania, na których mniejsza/większa grupa z pomocą facylitatora pracuje nad ważnymi dla niej zagadnieniami. Można na nich szukać pogłębionych rozwiązań problemów za pomocą rozmaitych technik, m.in.: praca z różnymi rolami (np. lider społeczności, ktoś kto się angażuje/nie angażuje, rząd, itp.), praca z ruchem, poprzez dźwięki. Generalnie chodzi o to, żeby we wszystkich kwestiach istotnych z punktu widzenia grupy, społeczności jak najlepiej poczuć w sobie różne punkty widzenia i z tą świadomością próbować wypracowywać rozwiązania.
👉 FACYLITATOR PROCESU GRUPOWEGO – KTO TO TAKI?
To osoba dbająca o to, żeby proces grupowy – cokolwiek będzie się w jego trakcie działo: pogłębiona dyskusja, wchodzenie w różne role – przebiegał naturalnie, dobrowolnie. Jego rolą jest dokładnie “facylitowanie” czyli “ułatwianie” tego procesu.
W naszych procesach grupowych facylitatorem będzie Maciej Gendek – psycholog, psychoterapeuta, współpracujący z różnymi grupami i organizacjami. Posiada dyplom facylitacji konfliktów i zmiany organizacyjnej – MACF nadany przez Process Work Institute w Portland, USA.
Metoda procesu grupowego wywodzi się z Psychologii Zorientowanej na Proces – nurtu pracy z ludźmi, który Maciej studiuje w Instytucie Psychologii Procesu w Warszawie i tam też superwizuje swoją pracę zarówno z grupami, jak i z klientami indywidualnymi:
http://processwork.pl/
Zapraszamy serdecznie :)