Regularnie czytamy o wyciekach danych prywatnych lub firmowych. Ilość informacji przechowywanych w sieci stale się zwiększa, jednak nie idzie za tym zwiększanie wiedzy o zagrożeniach z tego wynikających.
Nie wszyscy mamy świadomość ogromu zjawiska – jak często, jak łatwo i z jak błahych powodów dochodzi do włamań. Jedno z badań wykazało, że w 2010 roku prawie 290 tys. ataków było przeprowadzonych „just for fun”. Ponad 45 tys. z powodu zemsty. Nawet Mark Zuckerberg zasłania sobie kamerkę swojego laptopa. Czy słusznie?
Zwykle najsłabszym ogniwem systemów informatycznych jest człowiek – jego niewiedza i lekkomyślność. Hacking to nie tylko znajomość informatycznych trików, to też umiejętnie wykorzystane socjotechniki.
Jest wiele sposobów pozyskiwania informacji, które nawet nie budzą podejrzeń. Umiejętna rozmowa lub research na nasz temat może już wystarczyć do złamania hasła. Tutaj nie ma czegoś takiego jak zbędna informacja.
Najbliższe spotkanie TechKlubu chcemy poświęcić zwiększaniu naszego bezpieczeństwa w sieci. Posłuchamy o tym, jak rozpoznawać potencjalne ataki oraz jak się przed nimi chronić.
Dowiemy się, czym dokładnie jest phishing, przeanalizujemy, co mówią o nas serwisy społecznościowe i Google, co może posłużyć do złamania naszego hasła. Zobaczymy ukryte dane CIA w Google i wiele innych przykładów ludzkiej niefrasobliwości w sieci. Szkolenie poprowadzi Karol Karwacki, pasjonat zastosowań socjotechniki w hackingu, Projektant i Analityk Systemów Komputerowych w firmie informatycznej Talex.
Zapraszamy 8 listopada (uwaga – wyjątkowo we wtorek) o godz. 18.00.