Bardzo ważnym wydarzeniem w ramach naszego projektu będzie „Zwój Pokoju”. Realizując go, chcemy upamiętnić powstanie Deklaracji Utrechckiej. Jest to dokument podpisany w roku 1889 przez biskupów Kościołów Starokatolickich, którzy w ten sposób chcieli zintegrować swoje wspólnoty, ale również wyrazić kilka bardzo istotnych przekonań, jak np. prawo do wolności sumienia i wyznania dla wszystkich ludzi czy wolę dialogu z osobami, które swoją wiarę przeżywają inaczej. W tym roku starokatolicy obchodzą 130 rocznicę podpisania tego dokument, który choć w niektórych punktach jest…
Find out more »Żyjemy w wyjątkowych czasach - przed nami ogromne społeczne wyzwania zarówno w Polsce, w Europie, jak i na świecie. Tu nie ma prostych rozwiązań i nikt nie ma monopolu na prawdę. Jedynie umiejętność wspólnej dyskusji i rzeczywistego rozumienia odmiennych punktów widzenia może nam pomóc wyjść z labiryntu. A więc, jeśli: 👉 obchodzi Cię, to co dzieje się w tej chwili wokół nas; 👉 a może studiujesz albo interesujesz się psychologią i chcesz zobaczyć w jaki sposób pracuje się narzędziami psychologicznymi…
Find out more »❖ Dyskusja w formie procesu grupowego: Siła dialogu, czyli rzecz o tym, że piękno tkwi w różnorodności Razem z Maciejem Gendkiem, psychologiem i psychoterapeutą, zastanowimy się nad tym, na czym polega fenomen dialogu, do czego może prowadzić i jaką wartość stanowi, zarówno z perspektywy pojedynczego człowieka, jak i społeczeństwa. Prowadzoną przez nas dyskusję w formie procesu grupowego pogłębimy za pomocą pracy z różnymi rolami i pracy z ruchem, co pozwoli nam zrozumieć znaczenie konfliktu, konsensusu czy różnorodności, pojmowanej jako źródło…
Find out more »❖ Dyskusja i proces grupowy: Sacrum i sztuka, czyli rzecz o tym, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy wolność artystyczna W ramach spotkania zastanowimy się, jak pogodzić kwestię szacunku do drugiego człowieka i jego wyznania z wolnością artystyczną i sztuką krytyczną, której zaangażowanie może dotykać i nierzadko również oburzać przedstawicieli danej religii. Zderzając ze sobą opinie naszych gości, reprezentujących zarówno perspektywę teologiczną, jak i tę związaną ze światem sztuki, postaramy się ustalić, gdzie zaczyna się i gdzie być może powinna…
Find out more »Przestrzeń Sacrum Galerii u Jezuitów w Poznaniu wypełni się pogłosami! Lepszy Świat serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert projektu kakofoNIKT & Chór Pogłosy! Wstęp absolutnie wolny! Artyści: CHÓR POGŁOSY - powstał jako Chór Kameralny Canto-Cantare. Został założony pod tą nazwą w 1996 roku przez prof. Ewę Maćkowiak-Sibilską. Od 2017 roku prowadzony jest przez Joannę Sykulską "Sykulę", a od 2019 działa pod nazwą Chór Pogłosy. kakofoNIKT - to poznańska grupa audio-wizualna poruszająca się na styku muzyki industrialnej , noise'u, free improvisation, instalacji…
Find out more »❖ Wykład: Wolność wyznania i jej znaczenie w życiu jednostki oraz społeczeństwa Jednym z ostatnich wydarzeń organizowanych w ramach Przestrzeni Sacrum będzie wykład dr Kishana Manochy, Kierownika Biura ds. Rozwoju i Praw Człowieka, w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Spotkanie z naszym Gościem pozwoli nam zastanowić się nad miejscem religii w życiu pojedynczego człowieka oraz rolą, jaką pełni wolność wyznania w społeczeństwie, którego fundament aksjologiczny stanowić powinno poszanowanie pluralizmu i związanej z tym różnorodności religijnej. Wykład prowadzony będzie w…
Find out more »❖ Spacer: Śladami poznańskich religii i lokalnej międzykulturowości Poznań jeszcze na początku XX wieku był miastem wielu wyznań. W tym wielokulturowym miejscu, żyli m.in. katolicy, luteranie, kalwini oraz wyznawcy Mojżesza. I wojna światowa położyła temu kres i Poznań stał się miastem jednolitym wyznaniowo. Współistnienie wielu religii w naszym mieście nie zawsze przebiegało pokojowo. Na szczęście byli i tacy, którzy wspierali nauczanie w duchu ekumenizmu… W ramach Przestrzeni Sacrum zapraszamy na wycieczkę, podczas której odkryjemy miejsca dawnego kultu religijnego. Wiele z…
Find out more »Wraz z inicjatywą PomagamySportowo rozpoczynamy kolejną zbiórkę obuwia. Naszym celem jest zebranie 100 par butów i przesłanie ich do sportowców – kobiet i mężczyzn oczekujących w procesach azylowych na wyspie Lesbos. Jakie buty zbieramy? Jesienne i zimowe –dla dzieci, kobiet i mężczyzn. Nowe oraz używane . W jaki sposób zbieramy? Buty można przesyłać lub dostarczać bezpośrednio na adres: M-Active Sp. z o.o. ul. Wenedów 11 61-614 Poznań oraz przekazywać w klubach tenisowych,…
Find out more »Zapraszamy na pokaz dokumetalnego filmu w reżyserii Eyad Aljarod, Aliaa Khachouk - "Lovers' Notebooks" Akcja filmu rozgrywa się w małym mieście „Saraqeb”, położonym w rejonie Idlib, na północnym zachodzie Syrii. Film prezentuje trzy lata (2011-2014) z życia Syryjskich rewolucjonistów, którzy na murach miasteczka, dokumentują otaczającą ich rzeczywistość. Mury są medium dla wyrażenia przez sztukę, nadziei, współczucia, pamięci o ofiarach i rewolucyjnych haseł. Po filmie zapraszamy do dyskusji. Naszymi gośćmi będą: Hammam Yousef – współtwórca ruchu na rzecz pokojowej rewolucji w…
Find out more »16 listopada na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. To idealna okazja na to, aby zwrócić uwagę na to, że Poznaniu każdy zasługuje na szacunek i tolerancję bez względu, jakie poglądy są mu bliskie, w co wierzy oraz jakimi zasadami się kieruje. W ramach Tygodnia Tolerancji zapraszamy na: 📅 11 listopada 📍 Zwój Pokoju - tworzenie listy życzeń i pokojowych przesłań dla Świata. Spotkanie połączone z degustacją jemeńskiego jedzenia. ⏰ 12:00-15:00, Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”, św. Marcin 57 ✔️ Wstęp wolny Działania dofinansowane…
Find out more »