Działania realizowane w okresie: 01 – 12.2011 r.
Infocafe Qulturka był kontynuacją działań punktu Infocafe istniejącego od 2006 roku. Na jego bazie chcieliśmy stworzyć bezpłatną przestrzeń artystyczną w centrum Poznania – kawiarenkę z szeroką ofertą animacji kulturalnej skierowaną do mieszkańców. Chcieliśmy dzięki temu ożywić centrum naszego miasta, promując ideę niezależnej, zaangażowanej społecznie kultury i sztuki. Poprzez realizację projektu przybliżyliśmy dorobek lokalnych artystów oraz podnieśliśmy poziom umiejętności artystycznych poprzez organizację cyklu warsztatów.
Zależało nam na włączeniu „konsumentów” kultury w Poznaniu w proces tworzenia oferty kulturalnej w naszym mieście (empowerment) – przez współdecydowanie uczestników wydarzeń o jej ofercie – o tym jakie filmy będziemy wyświetlać, jacy artyści zostaną zaproszeni, jakie warsztaty zorganizujemy.
W ramach działań zrealizowaliśmy:
– Jeremiasza Stróżyka z repertuarem Jacka Kaczmarskiego
– Huberta Akusa z autorskim koncertem. “Tribute to Holly Fingers”- projekt gitarowy prezentujący technikę gitarową fingerstyle w oparciu o kompozycje własne jak też utwory z repertuaru: Tommy Emmanuela, Cheta Atkinsa, Jerry Reeda.
– Blues Duo Duet Marcina Bąkowskiego oraz Borysa Kowalewski – repertuar duetu to przede wszystkim blues, chociaż nie brakuje rock’n’rollowego brzmienia, swingu, momentów odwołujących się do klasyki rocka.
WYSTAWY
PROJEKCJE FILMÓW ZAANGAŻOWANYCH
głównie dokumentalnych – wybieraliśmy produkcje pokazywane w ramach festiwalów Doc Review – poruszające ważne problemy Polski i świata: walki o prawa człowieka, pokoju na świecie, ochrony środowiska naturalnego, promując artystów filmowych zaangażowanych w proces kreacji opinii publicznej poprzez sztukę.
Wyświetliliśmy filmy: Yesmeni naprawiają Świat, Widokracja, Śmierć człowieka pracy, Rublowka. droga do szczęścia, Durakowo: wioska głupców; Wiek głupoty; G.T.M.O.- nowe prawa wojny; David chce odlecieć; W górę Jangcy; Kucharze historii; Trzy pokoje melancholii; Koszmar Darwina; Zanim przeklną nas dzieci; Zeitgeist: Moving Forward; Przeznaczone do burdelu; Ajami; Zaróbmy jeszcze więcej; Boski; Na przemiał; Poza strachem; W drodze do domu; Miasto Słońca
WARSZTATY ARTYSTYCZNE
W ramach projektu zrealizowaliśmy warsztaty fotograficzne oraz związaną z nimi fotograficzną grę miejską. Dodatkowo zrealizowaliśmy: kolejną edycję warsztatów fotograficznych, warsztaty robienia szablonów na ekotorby, warsztaty robienia biżuterii ekologicznej i recyklingowej, warsztaty Decoupage.
Kurs przeznaczony był dla osób, które chcą robić dobre zdjęcia z wyjazdów, przyjęć, czy fotografować artystycznie – czyli na co patrzeć i czego unikać przy robieniu zdjęć, jak zadbać o światło i kompozycję. Chcieliśmy pokazać, że sprzęt nie jest taki istotny jak wielu osobom się wydaje – wystarczy trochę umiejętności, a przede wszystkim podstawowej wiedzy. Zajęliśmy się omówieniem sprzętu, obsługą, budową, rodzajami aparatów, światła, kompozycji, formatów fotograficznych, tym co jest tak naprawdę ważne przy wyborze nowego aparatu. We wszystkich warsztatach udział wzięło ok. 100 osób. Zajęcia prowadzone były przez fotografika mieszkającego w Poznaniu. Warsztaty odbyły się czterokrotnie.
Warsztaty praktyczne mające na celu, z jednej strony wykorzystanie zdobytych umiejętności fotograficznych, a prócz tego poznanie miasta od innej strony. Chcieliśmy pomóc uczestnikom zobaczyć z innej perspektywy Poznań. Przekonać ich, że w pozornie znanym mieście można dostrzec rzeczy, które często mijamy obojętnie a przy okazji uwolnić swoją wyobraźnię i kreatywność.
Ze zdjęć z fotograficznej gry miejskie powstała wystawa dokumentująca wydarzenie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.