Kuchnia Pokoju

Działania realizowane w okresie: 05.11.2019 r. – 22.11.2019 r.

W ramach Tygodnia Tolerancji zaprosiliśmy mieszkańców i mieszkanki Poznania do KUCHNI POKOJU, czyli formatu rozmowy o ważnych sprawach przy okazji spożywania wspólnego poczęstunku.

Idea wydarzenia powstała z chęci dotarcia do Poznanianek i Poznaniaków oraz ukazania im różnorodności naszego miasta poprzez wspólne gotowanie. Chcieliśmy przy okazji międzykulturowych warsztatów kulinarnych, prowadzonych przez jemeńskiego działacza społecznego, zaangażować osoby pochodzenia polskiego w dialog i chęć poznania innej perspektywy.

W ramach projektu zrealizowaliśmy dwa spotkania, które prowadził jemeński społecznik, Albaraa Alanesi:

  • 11.11.2019 rok – w czasie spotkania można było skosztować zupę przygotowaną przez prowadzącego jak również dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze jemeńskiej i wymienić przepisami. Udział w tym spotkaniu wzięło dziesiątki Poznaniaków i Poznanianek zaproszonych również z ulicy w czasie trwania obchodów Imieniny Św. Marcina. Spotkanie 11.11. było również swoistą inauguracją Tygodnia Tolerancji oraz możliwością zapoznania mieszkańców Poznania z ofertą wydarzeń przygotowanych z tej okazji przez poznańskie organizacje pozarządowe.
  • 14.11.2019 rok – międzykulturowe warsztaty kulinarne dla grupy osób głuchych. W warsztatach wzięło udział 7 osób. Spotkanie było świetnym uzupełnieniem realizowanej w Poznaniu oferty warsztatów/spotkań otwartych na osoby głuche i niedosłyszące. Oba spotkania tłumaczyliśmy na język migowy.

Łącznie w działaniach wzięło udział ponad 40 osób. Oba spotkania odbyły się w Pracowni Ekonomii Społecznej – Ładne Rzeczy na ul. Św. Marcin 57 w Poznaniu.

Wydarzenia w ramach KUCHNI POKOJU były połączone z otwartą rozmową oraz wspólnym czasem spędzonym przy tworzeniu kolejnych elementów Zwoju Pokoju. ZWÓJ POKOJU to dokument, który wspólnie tworzymy z mieszkankami i mieszkańcami naszego miasta od września 2019. Podczas spotkań każda zainteresowana osoba mogła dopisać swoje przesłanie odnoszące się do postawy szacunku i chęci zrozumienia drugiego człowieka.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania.