Poznaniacy pomagają uchodźcom syryjskim

Działania realizowane w okresie: 11.2013 – 12.2014 r.

Według danych raportu Amnesty International, na skutek wojny domowej, Syrię opuściło ok. 2,3 mln ludzi (dane z 2013 r.). To największy exodus od czasów ludobójstwa w Rwandzie.

Maciej Pastwa i Andrzej Pałgan w połowie grudnia 2013 r. dostali się do obozu w Charmanli, zawożąc uchodźcom 2700 kg rzeczy zebranych w trakcie pierwszej zbiórki. Dary rozeszły się błyskawicznie.

W styczniu 2014 r.  prowadziliśmy w Poznaniu kolejną zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby dla ofiar wojny domowej w Syrii. W akcję włączył się warszawskie kluby Powiększenie i Plan B.

Poznaniacy pomagajÄ… uchodzcom syryjskim

Dzięki zaangażowaniu Polaków, otwartości i zrozumienia trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się uchodźcy, w zaledwie 11 dni zebraliśmy 19 ton darów oraz 10 tys zł na zakup żywności! 20 stycznia załadowany po brzegi darami z Poznania i Warszawy tir dotarł do obozu w Charmanli. Ubrania, koce, środki czystości, zabawki, zeszyty i żywność trafiły w ręce potrzebujących. W przekazaniu darów uczestniczył koordynator poznańskiej zbiórki Maciej Pastwa (który pozostał przez kolejny miesiąc na terenie obozu i działał na rzecz uchodźców) oraz Michał Borkiewicz, koordynator zbiórki darów w Warszawie. Pozostała część zebranych rzeczy została przekazana uchodźcom syryjskim przez Fundację Wolna Syria. Sprawozdania ze zbiórek: końcowe, częściowe.

 Informacja prasowa (stan 03.2014)