Poznański Bank Czasu

Działania realizowane w okresie: 2006 – 2013 rok

Co to jest Bank Czasu?
Bank Czasu pośredniczy we wzajemnej wymianie usług i pomocy pomiędzy jego uczestnikami. Bank umożliwia dzielenie się z innymi osobami swoim wolnym czasem i umiejętnościami. Wykonując usługę zarabiasz godziny. Jako uczestnik możesz w swoim wolnym czasie pomóc innym wykonując prace dla Ciebie łatwe, a trudne dla kogoś. Każda godzina pracy ma taką samą wartość. Na pewno masz talenty lub umiejętności, którymi możesz się podzielić.

Co można było zrobić ze swoimi zarobionymi godzinami?
Możesz zamienić swoje zarobione godziny na usługę, której będziesz potrzebował – wykona ją inny uczestnik Banku Czasu. Możesz oddać swoje zarobione godziny członkowi rodziny lub przyjacielowi, który jest w potrzebie. Możesz zachować je i wykorzystać w przyszłości.

Co oferowali uczestnicy Poznańskiego Banku Czasu?
Wśród szerokiej oferty Banku Czasu można było znaleźć takie usługi, jak np.: nauka języków obcych, opieka nad dzieckiem, opieka nad zwierzętami, porady prawne, architektoniczne, pomoc w zakupach, drobne naprawy domowe, usługi krawieckie, korepetycje, nauka gotowania, rękodzieło i wiele innych.

Poznański Bank Czasu istniał od 2006 roku. Zrzeszał ok. 180 osób w różnym wieku – od 18 do ponad 80 lat. Był jednym z największych Banków Czasu w Polsce.