Prace na Forcie II

Działanie realizowane w okresie: 2011 – 2012 r.

Celem naszych działań było uporządkowanie i adaptacja pomieszczeń znajdujących się w Forcie II w Poznaniu, finalnym efektem miało być utworzenie niezależnego centrum społeczno-kulturalnego. W trakcie realizacji projektu porządkowaliśmy teren Fortu II, usunęliśmy różnego typu odpady z wnętrz oraz dokonaliśmy renowacji pomieszczeń. Organizowaliśmy również szereg wydarzeń społecznych m.in. piknik „Powitanie lata”, kurs pierwszej pomocy, spotkania survivalowe.

DSC_0020

W toku prac wynajmowane przez nas pomieszczenia zmieniły się nie do poznania. Tony gruzu, śmieci i resztek przegniłych podłóg, tysiące godzin pracy naszych członków i wolontariuszy oraz tysiące złotych wydanych na materiały nie poszły na marne. Zamontowaliśmy drzwi pancerne, udrożniliśmy pierwotną wentylację i wybieliliśmy ściany większości pomieszczeń wapnem. Udało się zahamować proces rozkradania zabytkowych elementów Fortu na złom. Udało się również przeprowadzić sporo prac porządkowych na majdanie fortu. W prace zaangażowało się kilkadziesiąt osób, udostępniając za darmo materiały i narzędzia, rusztowanie budowlane, usługi transportowe, oferując wywóz odpadów i jedzenie dla wolontariuszy, nie wspominając o sprzęcie.

Niestety w związku z brakiem możliwości sfinansowania projektów i instalacji niezbędnych do prowadzenia na Forcie II stałych działań społeczno – kulturalnych zdecydowaliśmy się na zakończenie działań. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w rewitalizacji przyczółka na Forcie, mimo ciężkich warunków i wszelkich trudności wspólnymi siłami zrobiliśmy wiele.