Podsumowanie projektu “Młodzież na fali”

  • 6 October 2016

Koniec września to także koniec projektu Młodzież na Fali, którego patronem było Stowarzyszenie Lepszy Świat. Dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu Mikrodotacje Wielkopolska Wiara grupa dziewczyn, która spotkała się z problemem bullyingu w szkołach, mogła wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach.

Celem projektu było uświadomienie nastolatek w wieku 13-18 lat o przysługujących im prawach, możliwościach walki z hejnami i dyskryminacją szkolną, jak również integracja rówieśnicza i rozwijanie indywidualnych zdolności uczestniczek warsztatów. Podczas wakacji (lipiec-sierpień) dziewczyny miały okazję dowiedzieć się między innymi, do kogo się zwrócić w momencie, gdy są świadkami, bądź poszkodowanymi bullyingu, nauczyć się wyznaczać swoje granice w ramach szkolenia z Wendo, poznać podstawy języka migowego, jak również nauczyć się tańca bollywood, tworzyć szablony na ecotorby, zapoznać się techniką makijażu oraz wykorzystywania codziennych przedmiotów w zupełnie nowy sposób, czyli upcyklingu. Zamknięta grupa i przyjazna atmosfera sprzyjały rozmowom na zupełnie błahe, ale i też poważna tematy. Dziewczyny zawsze wychodziły zadowolone po warsztatach, co z całą pewnością potwierdza skuteczność i konieczność przeprowadzania tego typu projektów. Nastolatki bogatsze w nowe znajomości, umiejętności i pewniejsze siebie chętniej wróciły do szkoły. W realizację projektu zaangażowała się również grupa wolontariuszy. Wspólnie wypracowali koncepcję pozytywnych karteczek, które są skierowane zarówno do osób, które doświadczają, bądź doświadczały w przeszłości bullyingu, jak również osób odwiedzających instytucje kultury czy NGO, by podnieść ich samoocenę i poprawić humor. Dzięki tej akcji, jak również zainteresowaniu mediów, takich jak radio Eska, czy telewizja TVN24 projekt dotarł do szerszego grona odbiorców. Niemałym sukcesem było również zaangażowanie Firmy Golden Rose, która bardzo chętnie włączyła się w przygotowanie warsztatów z makijażu i zapewniła uczestniczkom kosmetyki, które mogły następnie zabrać do domu oraz postanowiła napisać o projekcie Młodzież na Fali na łamach swojego bloga.  Dzięki współpracy z młodym, aczkolwiek zdolnym realizatorem filmowym udało się nakręcić film, który stanowi sprzeciw wobec zjawiska bullyingu. Jest on przede wszystkim zwrotem do świadków tego typu zachowań: uczniów, nauczycieli, rodziców, a także instytucji, którzy baczniej powinni obserwować swoje otoczenie i nie bali się reagować, gdy zajdzie taka potrzeba.

Chcemy bardzo podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w projekt Młodzież na Fali i bez których jego realizacja byłaby niemożliwa. To ogromna satysfakcja słyszeć pozytywne komentarze o naszej pracy i konieczności przeprowadzania tego typu projektów. Z całą pewnością jeśli nadarzy się taka okazja, będziemy kontynuować nasze działania i walczyć z tym negatywnym zjawiskiem.