Projekcje filmowe w grudniu

  • 18 December 2011

18-12-2011

Podczas ostatnich w tym roku projekcji filmowych przenieśliśmy się do jordańskiego miasta Az-Zarka, norweskiego miasteczka Skogli oraz do Tybetu. W „Na przemiał” poznaliśmy m.in. Abu Amara próbującego zapewnić byt swojej rodzinie zwożąc na pobliskie wysypisko śmieci zebraną makulaturę. W „Przełamując mur cenzury” przyjrzeliśmy się działalności rozgłośni radiowej Voice of Tibet oraz aktywistom tybetańskim, walczącym o prawa człowieka w przeddzień Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Z kolei w „Poza strachem” – zbiorze rozmów z Tybetańczykami, poznaliśmy poglądy przeciętnych mieszkańców tego regionu dotyczące sytuacji w Tybecie i idei Igrzysk. Film „W drodze do domu” opowiadał o chęci powrotu do miejsca bezpieczeństwa i miłości, o pragnieniu znalezienia „domu” mimo problemów i trudności, na które bohaterowie natrafiali.

Bezpłatne projekcje filmowe w grudniu.

W każdy piątek miesiąca o 19.00, Infocafe, ul. Libelta 22.

02.12. godz. 19:00 Film “Na przemiał” (“Recycle”)
Dokument przestawia życie w najuboższej dzielnicy jordańskiego miasta Az-Zarka, gdzie urodził się Abu Musaba al-Zarkawiego – założyciel odłamu Al Kaidy w Iraku. To historia jednego z mieszkańców – Abu Amara próbującego zapewnić byt sobie, siedmiorgu swoich dzieci i dwóm żonom, zwożąc na pobliskie wysypisko śmieci zebraną makulaturę. Brak perspektyw sprawia, że wielu młodych ludzi decyduje się na wyjazd za granicę, inni przyłączają się do radykałów i terrorystów.

09.12. godz. 19:00 Film „Poza strachem” i „Przełamując mur cenzury”

„Poza strachem” („Leaving fear behind”)
Film stanowi zbór rozmów z Tybetańczykami, ich stosunku wobec rządów chińskich, idei igrzysk olimpijskich i sytuacji w Tybecie. Film powstawał w tajemnicy, jego premiera odbyła się w Pekinie tuż przed rozpoczęciem Igrzysk.
„Przełamując mur cenzury”
Dokument przedstawia działalność niezależnej rozgłośni radiowej Voice of Tibet tuż przed Olimpiadą w Pekinie (2008). W filmie zostanie przedstawiona reakcja świata na wydarzenia w Tybecie w marcu 2008 i wywiady m.in. z Dalajlamą oraz tybetańskimi aktywistami.

16.12. godz. 19:00 Film “W drodze do domu” (“Hjem til jul”)

Film opowiada o chęci powrotu do domu – miejsca bezpieczeństwa i miłości. Akcja rozgrywa się w wigilijny wieczór, w norweskim miasteczku Skogli, w którym bohaterowie próbują odnaleźć swoje miejsce, często borykając się z licznymi problemami. Film prowokuje do refleksji nad ludzkimi relacjami, przedstawia wachlarz ludzkich typów i zachowań.

 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznania