Noc Świątyń to już nie tylko piękna idea, która funkcjonuje w naszej mentalności, jako figura międzykulturowego Spotkania. To rzeczywistość. W miniony weekend po raz drugi przyszło nam doświadczyć udziału w wydarzeniu, które ma wartość nie tylko religijną i teologiczną, ale też humanistyczno-aksjologiczną, bo pokazuje, że najważniejszy jest człowiek i jego godność. Bez względu na różnice, niepewności i funkcjonujące w społeczeństwie – często bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe – stereotypy, przedstawiciele poznańskich Kościołów i Wspólnot religijnych spotkali się, by ukazać fundament stanowiący o tożsamości naszego miasta. Wielokulturowość, bo o niej tu mowa, znów wprowadzona została w pole widzialności, a wpisany w nią szacunek dla Innego, po raz kolejny stał się przyczynkiem dialogu, który w sposób symboliczny i konkretny jednocześnie, utwierdził nas w przekonaniu o potrzebie otwartości na drugiego człowieka – jego świat moralny i duchowy.
Partnerami tegorocznej Nocy Świątyń (16.09.) był Ewangeliczny Zbór Reformowany, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, Ośrodek Jungdrung BON, Parafia Prawosławna św. Mikołaja, Parafia Reformowanego Kościoła Katolickiego, Zbór Kościoła Zielonoświątkowego. Z kolei partnerami Koncertu Międzyreligijnego (17.09.) była Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu, Michał Szostak, członek The Royal College of Organists oraz Ewangelicki Kościół Reformowany prezentujący psalmy z Psałterza Poznańskiego.
W tym roku Noc Świątyń odbyła się równolegle w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Lokalne odsłony wydarzenia zorganizowało Stowarzyszenie “Warszawa Wielu Religii”, Kampania Rady Europy “Bez Nienawiści”, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Fundacja na Rzecz Różnorodności „Polistrefa” oraz Wielokulturowy Kraków.
Za udział w wydarzeniu, pomoc w jego organizacji i promocji, wszystkim zaangażowanym – serdecznie dziękujemy!
Zdjęcia z poznańskiej edycji wydarzenia można zobaczyć tutaj.
Koncert Międzyreligijny w ramach Nocy Świątyń w Poznaniu 17.09.2017 r.