Idea Nocy Świątyń powstała w 2015 roku w Warszawie, gdzie działa wiele wspólnot religijnych, biorących udział w corocznej Nocy Muzeów. Inicjatorzy wraz z członkami tych wspólnot doszli do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla mieszkańców. W 2016 roku postanowiliśmy zorganizować pierwszą edycję Nocy Świątyń w Poznaniu, a w 2017 roku do inicjatywy dołączył Kraków, a w 2018 roku Gdańsk i Łódź.
Celem inicjatywy jest ukazanie naszych miast jako miejsc wielokulturowych, różnorodnych i otwartych, które swe tradycje wielokulturowości pielęgnują od kilkuset lat. Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej “inności” jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą umożliwić poznanie grup społecznych zagrożonych stereotypowym postrzeganiem. Bezpośredni kontakt z przedstawicielami mniejszości religijnych pomaga w przełamaniu ewentualnych uprzedzeń.
Noc Świątyń to też okazja do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. To czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Jest to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, któremu corocznie towarzyszą koncerty, prezentacje czy warsztaty.
Noc Świątyń jest organizowana we wrześniu w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii.
Ekipą Stowarzyszenia Lepszy Świat organizowaliśmy poznańską odsłonę wydarzenia przez 3 lata:
Noc Świątyń w Poznaniu – edycja 2016 (ARCHIWUM)
Noc Świątyń w Poznaniu – edycja 2017 (ARCHIWUM)
Noc Świątyń w Poznaniu – edycja 2018 (ARCHIWUM)
W 2019 roku poznańską odsłonę Nocy Świątyń organizowało Stowarzyszenie Jeden Świat. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie.